Krawędziarka – jak wydłużyć jej żywotność?

Krawędziarka to urządzenie, dzięki któremu można giąć poszczególne arkusze blachy. Jest to rodzaj prasy, który w dzisiejszych czasach, jest rodzajem maszyny bardzo nowoczesnej. Na rynku spotykane są krawędziarki mechaniczne, elektryczne, pneumatyczne, hydrauliczne lub takie, które wykrawają i gną poprzez programy komputerowe, dzięki którym ustawiane są określone parametry ich pracy.

Jak działa?

Budowa krawędziarki jest bardzo prosta. Jest to rodzaj prasy zbudowanej z ramy w kształcie litery C. Posiada belkę dolną, która porusza się w poziomie i na tej belce znajduje się dana matryca. Belka górna krawędziarki posiada stempel, którym wygina lub wycina i porusza się pionowo. Żywotność krawędziarek jest różna i w dużej mierze zależy od faktu jaka jest to krawędziarka. Zwrócić jednak należy uwagę, że są to urządzenia i trzeba je co jakiś czas poddawać określonym przeglądom technicznym i określonej konserwacji.

Jak dbać o urządzenie?

Krawędziarki pracują dużo i najczęściej używane są w zakładach przemysłowych. Te bardziej skomplikowane, których parametry ustawia się komputerowo, dodatkowo wymagają jeszcze ingerencji informatyka, który co jakiś czas sprawdzi ich oprogramowanie. W innym przypadku należy także wziąć pod uwagę fakt, do jakiego cięcia przystosowane są dane urządzenia. Prasy hydrauliczne mają bardzo dużą siłę nacisku i przeznaczone są do gięcia blach grubych i długich, prasy pneumatyczne wykorzystywane są do cięcia i gięcia cienkich elementów natomiast prasy mechaniczne są zdecydowanie szybsze i dokładniejsze.
By dana prasa służyła dłużej, należy używać jej ściśle stosując się do jej możliwości.

Jak wydłużyć żywotność?

Krawędziarki to bardzo precyzyjne urządzenia. Są to urządzenia trwałe i mało awaryjne. Jednak tak jak o każdą maszynę tak samo i o krawędziarkę trzeba dbać, by pracowały one przez długi czas.
Dlatego tak ważne są ich przeglądy techniczne, konserwacje, sprawdzanie, konkretne działania ułatwiające im pracę. Ważne też jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju krawędziarki do tego co ma zgiąć lub wygiąć. Tego typu urządzenia nie powinny być też znacznie eksploatowane.

Urządzenia bezawaryjne

Większość krawędziarek to urządzenia bezawaryjne. Dlatego też tak ważny jest sposób ich obsługi, który nie powinien awariom sprzyjać. Operator takiego urządzenia powinien odpowiednio o nie dbać i wykonywać wszelkie prace zgodnie z danymi instrukcjami.
Konserwacja urządzeń polega także na ich smarowaniu różnego rodzaju preparatami, w tym także środkami chroniącymi przed rdzą.