Kabiny prysznicowe – kwadratowe czy okrągłe?

Kabiny prysznicowe są jednym z najczęściej spotykanych wyposażeń łazienek. Często przodują przed popularnymi wannami, gdyż zajmują o wiele mniej miejsca oraz umożliwiają bardzo szybkie kąpiele. W dodatku w dzisiejszych czasach jest bardzo duży wybór kabin prysznicowych, a wiele z nich wyglądają naprawdę estetycznie, co sprawi, że dopasują się do każdej łazienki. Warto jednak poznać rynek i produkty, które nam proponuje. Dzięki umieszczonym poniżej poradom, będzie można podjąć decyzję, jaki kształt kabiny prysznicowej warto zakupić do danej łazienki.

Kształt kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe są produkowane w wielu kształtach. Mogą być okrągłe, półokrągłe, kwadratowe czy prostokątne. Najczęstszym dylematem jednak jest wybór pomiędzy brodzikami kwadratowymi a okrągłymi.

Jaka kabina do łazienki?

Wiele zależy od wielkości danej łazienki. Jest posiadamy pomieszczenie niezbyt dużych rozmiarów, to warto decydować się na warianty narożne. Dzięki temu kabina nie zajmie zbyt wiele miejsca, a wręcz wypełni estetycznie pomieszczenie. Zatem przy małych łazienkach warto stosować kabinę kwadratową (prostokątną) lub półokrągłą, ponieważ i te występują w wariantach narożnych (przyściennych).

Inaczej ma się sprawa z kabinami prysznicowymi okrągłymi, które raczej sprawdzają się jedynie w łazienkach o większych powierzchniach. Kabiny okrągłe są wolnostojące, zatem nie przylegają w ogóle do ściany w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zatem w przestrzennych łazienkach, w którym powinna być poprowadzona specjalna instalacja odpływowa.

Który rodzaj kabiny prysznicowej wybrać?

Wchodząc do sklepu oferującego elementy wyposażenia łazienki, takie jak kabiny prysznicowe, warto doradzić się sprzedawcy, mówiąc mu, jakiej powierzchni łazienkę posiadamy. Z pewnością odradzi nam okrągłą kabinę prysznicową w dwóch przypadkach. Po pierwsze stwierdzi, że nie ma sensu inwestować w tego typu produkt jeśli posiadamy małą łazienkę. W drugim przypadku odradzi zakup, jeśli stwierdzimy, że nasza łazienka nie jest przygotowana na taki wariant, ponieważ nie mamy doprowadzonej specjalnej instalacji wodnej, a jednocześnie nie chcemy doprowadzić do gruntownego remontu całego pomieszczenia. Bowiem taki remont wymaga zrywania istniejącej podłogi i kładzenia nowej posadzki, co wiąże się z wysokimi kosztami.

Wszystkim, którzy posiadają małą łazienkę w bloku lub domu jednorodzinnym, sprzedawcy będą zalecać kabiny narożne, które przybierają kształt kwadratowy, prostokątny lub półokrągły. Są to bardzo funkcjonalne brodziki, których wybór jest bardzo duży.